10 tipů, co dělat při Hodině Země

Milí účastníci Hodiny Země,

to, že zůstáváte doma a v rámci Hodiny Země se nebudou konat veřejné akce, neznamená, že nemůžete mít nezapomenutelný zážitek! Mezinárodní organizační tým z WWF pro vás sestavil seznam věcí, které můžete udělat doma nebo online, abyste s námi oslavili tuto hodinu pro Zemi a pomohli podpořit naši planetu. My v Ekologickém institutu Veronica jsme jej trochu doplnili.

Máme pro vás pár nápadů:

1. Zhasněte světla

Toto je základní myšlenka Hodiny Země a nejjednodušší způsob, jak se této Hodiny Země účastnit. Jednoduše na hodinu vypněte všechna nepotřebná světla.

2. Pozorujte nebe 

(Platí v sobotu 27. března v 21 h) Měsíc bude nad jihovýchodem, velmi jasný, jelikož mu zbývá jen 1 den do úplňku. Obloha bude proto v noci i na horách velmi světlá.

Jak jasný bude? Jak moc osvětlí krajinu? Každý ví, že kolem úplňku je při bezoblačném nebi světla spoustu, úplně stačí pro chůzi, běh i jízdu na bicyklu. Ona spousta, to je desetina luxu. Tak mnoho, jako dává svíčka 3 m od svého plamene. Během Hodiny Země, od 20.30 do 21.30, vystoupá Měsíc dost vysoko na to, aby svítil na cestu ještě o trochu víc, 1,3 dlx, o půlnoci pak i půldruhým deciluxem (a celými 2 dlx při pohledu rovnou na něj). Nebude-li zataženo, lze venkovní osvětlení nechat od Hodiny Země vypnuté nejen do rána, ale až do úterý! Krajina je v měsíčním svitu kouzelná, pohádková. A měli bychom mít možnost to zažít i ve vesnicích a městech, zvlášť když máme zůstávat doma a jen hledět z oken... Budou-li kolem Měsíce chodit mraky, mohou se v nich objevovat různé barvy, bývá to pěkný pohled.

Kromě krajiny pod sebou a před sebou se totiž lze dívat i na tu nad sebou. Během stmívání lze pozorovat, jak se hvězdy sunou po nebi, o něco rychleji než Měsíc, který se na hvězdném nebi opozdí za hodinu o celý svůj průměr (půl stupně).

V mapkách je vyznačena ekliptika, Měsíc i Mars jsou kousek nad ní.

Námět k pozorování je porovnávat vzhled Marsu, i když je nyní daleko a slabý, a Síria, nejjasnější stálice. Stálice, hlavně ty nízko na nebi, na nás mrkají. U Síria je to zvláště zajímavé: je tak jasný, že jeho blikání je výrazně barevné (u slabších stálic už změnu barev naše oči tak dobře nevidí). Je způsobeno turbulencí vzduchu s různými teplotami. Podaří-li se vám zašilhat, např. pohledem na prst na natažené paži, abyste Sírius viděli dvojitě, zjistíte, že jde jakoby o dvě úplně nezávislé hvězdy. Do každého oka zasvítí Sírius jindy a jinak.

Mars není bodový zdroj (dalekohled jej ukazuje jako malinký kotouček), což vede k tomu, že každý bod kotoučku bliká samostatně, vzájemně se to vyrovnává. Bezprostřední srovnání je snadné s Aldebaranem, který je jen kousek pod Marsem, a je také naoranžovělý (vpravo od Aldebaranu je skupinka slabších hvězd, jde o hvězdokupu Hyády, při úplňku už stěží patrnou).

Ještě zajímavější zážitek lze získat užitím jakéhokoliv dalekohledu. Když jím trochu kývete (což triedr držený v rukou zajistí skoro sám), rychlé proměny v čase se rozloží na pestrobarevnou křivku či čáru v zorném poli dalekohledu. Pak si dalekohled hodně rozostřete, abyste místo bodu viděli disk. Ten disk, to je vlastně objektiv dalekohledu osvětlený Síriem. Běhají po něm barevné skvrny - tak na zemský povrch přes atmosféru Sírius svítí. Když dáte před objektiv ruku s roztaženými prsty, uvidíte jejich stíny ve hvězdném světle.

Pozn.: Mapy je zobrazeny pro různé stupně světelného znečištění nebe. To lze posuzovat právě dle toho, jak jasné či slabé hvězdy na něm lze vidět. Čím slabší hvězda, tím má vyšší tzv. hvězdnou velikost měřenou v tzv. magnitudách. Její prahové hodnoty jsou v mapkách uvedeny. (Vysvětlení veličin a jednotek astronomické fotometrie viz mou práci z minulého tisíciletí.) Nápad sepsal: Jan Hollan.

3. Večer stolních her ve světle svíček

Zahrajte si v domácím kruhu nějakou společenskou hru.

4. Zazpívejte si

Jak dlouho jste si už společně nezazpívali?

5. Tematický filmový večer

Užijte si film, na který jste dlouho neměli čas nebo který milujete.

6. Zvyšte své znalosti o udržitelnosti a vzdělávejte se o klimatu

Chcete vědět víc o klimatické krizi, příčinách a důsledcích? Můžete se podívat na tři krátká videa Ekologického institutu Veronica:

Díl 1: Příčiny: https://www.youtube.com/watch?v=JamRaMtikPo

Díl 2: Dopady: https://www.youtube.com/watch?v=xUpNfkRIIUg

Díl 3: Adaptace: https://www.youtube.com/watch?v=JamRaMtikPo

Chcete se naučit víc o klimatu? To sice není akce na hodinu, ale doporučujeme vám novou klimatickou příručku z dílny Ekologického institutu Veronica. Můžete si ji stáhnout na https://www.veronica.cz/publikace-ke-stazeni?i=109

7. Inspirujte se praktickými radami, jak snížit svoji uhlíkovou stopu

Přečtěte si naše nové texty, jak můžete snadno i nesnadno snížit svoji uhlíkovou stopu, svůj podíl na globálním oteplování

Jaký vliv má moje strava na klima?

Jak snížím svoji uhlíkovou stopu, když se přestanu létat?

Jak snížím svoji uhlíkovou stopu, když nakupuji v second handech?

Jak mohu snížit svoji uhlíkovou stopu tříděním odpadu?

8. Udělejte čin za pouhých 60 sekund - podepište petici

Máte jen minutu? Přidejte svůj hlas a vyzvěte světové vůdce, aby podnikli urgentní kroky k ochraně a obnově přírody! Petice Hlas za planetu bude představena na hlavních globálních konferencích koncem roku. https://www.earthhour.org/voice (anglicky)

Podepište manifest Ekologického institutu Veronica Nelétám.cz.

9. Napište dopis svému budoucímu eko bojovníkovi

Napište dopis svému budoucímu Já. Řekněte v něm, jaký jste si dali letos klimatický závazek a co všechno chcete udělat pro ochranu klimatu v dalších letech. Inspiraci k činům najdete na https://www.veronica.cz/hodinazeme/pridejte-se/#jednotlivec. Můžete připsat i to, jaká je vaše současná uhlíková stopa. Vypočítáte si ji na uhlíkové kalkulačce https://www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka.

10. Spojte se v meditaci se Zemí

Spojte se s přírodou a se Zemí a věnujte jí pozornost v meditaci. Pomozte jí v této nelehké době. Můžete si k tomu pouštět zvuky přírody.